Turystyka

Podróże po polskich górach

Podróże po polskich górach to doskonały sposób na spędzenie letniego urlopu wypoczynkowego. Dostępne szlaki do turystyki pieszej są na tyle zróżnicowane, że doskonale odnajdzie się na nich zarówno początkujący turysta jak i zaawansowany piechur. Ważne jest to aby trasę planowanej wycieczki odpowiednio dopasować do swoich możliwości i umiejętności.

Co wybrać na początek?

Pierwsze górskie wyprawy warto planować na stosunkowo prostych trasach. Najlepsze na rozpoczęcie przygody z wędrówkami po szlakach turystycznych będą Beskidy. Niezbyt strome szlaki, doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna oraz dobre oznakowanie ścieżek spacerowych umożliwią spokojne zdobywanie umiejętności, które będą niezbędne na bardziej wymagających szlakach. Na początek warto wybrać się w Beskid Śląski lub Żywiecki. Ciekawe trasy znaleźć można również w Gorcach czy Pieninach. Chcąc odpocząć od cywilizacji można także wybrać się w Bieszczady – widoki z połonin są niesamowite – przestrzeń oraz poczucie wolności na długo zapadają w pamięć.

Szlaki turystyczne dla zaawansowanych turystów.

Podróżowanie po górskich szlakach może bardzo szybko ze sporadycznych wypadów przerodzić się w miłość na całe życie. Osobom, które część swojego serca zostawiły w górach przestają wystarczać jednodniowe wycieczki. Ciekawą opcją wypoczynku dla wprawionych piechurów są kilkudniowe wyprawy pomiędzy schroniskami górskimi. Na obszarze naszego kraju wyznaczonych jest kilka szlaków umożliwiających wielodniową wędrówkę. Jednym z najpopularniejszych jest Główny Szlak Beskidzki, który ciągnie się na odcinku ponad pięciuset kilometrów. Zaczyna się on w Ustroniu na Śląsku, a kończy w Wołosatym w Bieszczadach.

Trudne szlaki dla górskich twardzieli

Co prawda w Polsce niewiele jest szlaków turystycznych w górach, do przejścia których wymagane są specjalistyczne umiejętności, jednak i u nas można znaleźć takie perełki. Jedną z nich jest Orla Perć w Tatrach. Ze względów bezpieczeństwa poruszanie się po Orlej Perci odbywa się tylko w jednym kierunku. Na najtrudniejszych odcinkach tego szlaku zamontowano asekurację w postaci łańcuchów czy drabinek. Jest to szlak o dużej ekspozycji i zdecydowanie nie powinny się na niego wybierać osoby borykające się z lękiem wysokości czy lękiem przestrzeni.

Napisz komentarz